"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yüksek tansiyon nedir?

Yüksek tansiyon nedir?
Hipertansiyon, 130 mm Hg veya daha yüksek bir sistolik okuma veya 80 mm Hg veya daha yüksek bir diyastolik okuma olarak tanımlanan en son kan basıncı kılavuzlarına göredir. Bu, 140 mm Hg veya daha yüksek bir sistolik okuma ve 80 mm Hg veya daha yüksek bir diyastolik okuma olan hipertansiyon için eski kan basıncı kılavuzlarındaki bir değişikliktir.

En son kan basıncı kurallarının özeti:
Normal Kan basıncı: 120/80 mm Hg altında;
Yüksek Kan Basıncı: 120-129 mm Hg sistolik kan basıncı ve 80 mm Hg’nin altında bir diyastolik kan basıncı;
Yüksek Tansiyon Aşama 1: Sistolik kan basıncı 130-139 mm Hg veya bir diyastolik kan basıncı 80-89 mm Hg;
Yüksek Tansiyon Aşama 2: Minimum 140 mm Hg’lik bir sistolik kan basıncı veya minimum 90 mm Hg’lik bir diyastolik kan basıncı;
Hipertansif Kriz: 180 mm Hg’den yüksek bir sistolik kan basıncı veya / veya 120 mm Hg’den daha yüksek bir diyastolik kan basıncı.
Araştırmacılar kan basıncının yaşam boyunca 4 aşamada değiştiğini bulmuşlardır: ergenlerin büyümesi sırasında hızlı bir artış; yetişkin yıllarında daha hafif bir artış; 40’lı yıllarda bir ivme; 50 yaşına geldiğinde normal kan basıncı aralıkları 129 / 85’e yükseldi. Yetişkinlik yıllarının sonlarında bir süre boyunca kan basıncı yavaşça artar ve sonra düşer. [2]

Bir ömür boyunca artan kan basıncının birincil nedenleri değiştirilebilir ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olmak için odaklanabilir: yüksek tansiyonun sıklıkla belirgin semptomları olmamasına rağmen, bu durum hayatı tehdit eden inme ve kalp krizlerine neden olabilir, kan basıncında sağlık için çok önemlidir.

Bir çalışmaya göre, orta yaş boyunca kan basıncınızdaki azalmanın yanı sıra azalma, yaşam boyu kardiyovasküler hastalık riskinizi önemli ölçüde etkileyebilir. [3]

Kan basıncını 55 yaşına kadar normal kan basıncı seviyelerine indiren veya düşüren kişiler yaşam boyu en düşük% 22 ile% 41 arasında kardiyovasküler hastalık riskine sahipti. Buna karşılık, 55 yaşına kadar zaten yüksek tansiyonu olan insanlar,% 42 ile% 69 arasında daha uzun bir yaşam boyu riskine sahipti.

Her ikisi de orta yaş boyunca yüksek tansiyondan kaçınmak veya yüksek tansiyon gelişiminin başlangıcını geciktirmek, bir kişinin kalan yaşam boyu kardiyovasküler hastalık riski üzerinde önemli bir etkiye sahip görünmektedir.

Çalışmada ayrıca bulundu:

Orta yaşta hipertansiyon alan tüm erkeklerin yaklaşık% 70’i 85 yaşında kardiyovasküler bir hastalık geçirecek.
Erken yaşta hipertansiyonu olan kadınlar, 55 yaşına kadar normal kan basıncını koruyanlardan daha yüksek ömür boyu kardiyovasküler hastalık riskine sahiptir.
Kadınlar genellikle orta yaş boyunca kan basıncında daha fazla artış gösterdi.
Ortalama 55 yaşında, kadınların% 40.8’i ve erkeklerin% 25.7’si kan basıncı normaldi; Kadınların% 47.5’i ve erkeklerin% 49.4’ü prehipertansiyona sahipti (2017 kan basıncı kılavuzları, prehipertansiyon kategorisini ortadan kaldırdı ve şimdi aşama 1 hipertansiyon olarak etiketlendi).
Tüm kan basıncı seviyelerinde faktoring yaptıktan sonra, 55 yaş ve üzeri kişilerde toplam yaşam boyu kardiyovasküler hastalık riski, kadınlar için% 39.9 ve erkekler için% 52.5 idi.
Ömür boyu kardiyovasküler hastalık riski, aynı cinsiyetteki Beyazlara kıyasla Siyahlar arasında daha yüksekti ve orta yaşta kan basıncını arttırdı.
Yüksek tansiyon riskleri
1. Beyin hasarı
Beyin doğru çalışması ve hayatta kalması için besleyici bir kan kaynağına bağlıdır. Ancak hipertansiyon, aşağıdakileri içeren çeşitli komplikasyonlara neden olabilir:

Demans, düşünme, konuşma, akıl yürütme, hafıza, görme ve hareket ile ilgili zorluklarla sonuçlanan bir beyin hastalığıdır. Vasküler demans, beynin kanını besleyen atardamarların daralması ve tıkanmasından kaynaklanabilir. Aynı zamanda beyine kan akışının kesilmesinin bir sonucu olarak felç bir sonucu olabilir. Her iki durumda da, hipertansiyon nedeni olabilir.

Bir inme, beyindeki oksijen ve besin maddelerinin beyne ölümüne yol açan yoksunluğunun meydana gelmesidir. Kontrolsüz hipertansiyon, beyindeki kan damarlarının hasar görmesine ve zayıflamasına neden olarak, kan damarlarının daralmasına, yırtılmasına veya sızmasına neden olabilir. Hipertansiyon ayrıca arterlerde oluşan kan pıhtılarına katkıda bulunabilir ve beyinde tıkanmış kan akışına neden olabilir ve muhtemelen felce yol açabilir.

2. Göz hasarı
Kan küçük ve hassas kan damarlarıyla gözlere verilir. Aynı zamanda diğer kan damarları gibi hipertansiyondan da zarar görebilirler:

Hipertansiyon, retinaya kan sağlayan kan damarlarına zarar verebilir ve retinopati olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bu durum gözde kanamaya neden olabilir ve bu da bulanık görme ve toplam görme kaybına neden olabilir.

Koroidopati olarak bilinen bir durumda, akışkan sızan kan damarı nedeniyle retinanın altında birikir. Koroidopati çarpık görmeye ve bazı durumlarda görmeyi bozabilecek yara izi kalmasına neden olabilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir