"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sigaranın Yeni Zararları Çıktı (Haziran 2018 )

Önceki araştırmalar, aşırı sigara içmenin tehlikelerinden birinin, maküler dejenerasyon riskinin, merceğin sararma ve iltihaplanma riskinin yanı sıra iki katına çıkarıldığını göstermiştir. Mevcut bir çalışmanın sonuçları, günde 20 veya daha fazla sigara içmenin renkleri ve kontrastları ayırt etme yeteneğini azaltarak görüşe zarar verebileceğini göstermektedir. [1]

Aşırı sigara kullanımı veya sigarada bulunan bileşiklere maruz kalma, tütün kullanımıyla görsel işlemede genel açıkların varlığını destekleyen görsel ayrımcılığı etkiler.

CDC tarafından ABD’de 34.3 milyon yetişkin hala sigara içtiği ve bunların 16 milyondan fazlasının sigara içmekle ilgili bir hastalıkla yaşadığı ve bunların çoğu kardiyovasküler sistemi etkilediği tahmin ediliyor.

Çalışmaya katılanlar, yaşamları boyunca 15’ten az sigara içen 71 sağlıklı bir gruptan bir grup ve tütün bağımlılığı tanısı almış ve sigarayı bırakma teşebbüsleri olmadan günde 20 ya da daha fazla içen 63 kişilik bir gruptan oluşuyordu. Sigara içmenin tehlikelerinin farkında olmasına rağmen. Her iki gruptan da bireyler 25 ila 45 yaşları arasındaydı ve standart görme keskinliği çizelgeleri kullanılarak, normal veya düzeltilmiş ila normal görüşe sahip oldukları belirlendi.

Her bir katılımcının her iki gözü, kontrast seviyelerinin (ince gölgeleme farkları) ve renklerin nasıl ayırt edildiğini belirlemek için monitörü gösteren 19 inçlik bir katod ışını tüpü uyarıcılarından 59 inç otururken aynı anda izlendi.

Sonuçlar, sigara içenlerin mavi-sarı ve kırmızı-yeşil renk görüşlerinde önemli değişiklikler olduğunu gösterdi; bu, sigaralarda bulunanlar gibi nörotoksik kimyasal maddelerin genel renk görme kaybına neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, sigara içmeyenlere kıyasla, ağır sigara içicilerinde renkleri ve kontrastları ayırt etme yeteneğinin azaldığı bulundu.

Sigara dumanı, sigaranın tehlikelerine katkıda bulunan çeşitli bileşiklerden oluşur ve kontrolde rol oynayan ön lob gibi alanlar içeren beyin lezyonlarının yanı sıra beyin tabakalarının kalınlığında bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. düşünme ve gönüllü hareket ve görme işleme beyin alanının aktivitesinde bir azalma.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir