"Enter"a basıp içeriğe geçin

Multiple skleroz hakkında bilinmesi gerekenler

ÇOKLU SKLEROZ

Multipl skleroz (MS), vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla merkezi sinir sistemindeki sinir liflerini çevreleyen ve koruyan yağ maddesi olan miyeline saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Miyelin hasar gördüğünde sinir uyarıları kadar hızlı veya etkili bir şekilde iletilmez, bu uzuvlarda uyuşma, yorgunluk, baş dönmesi, felç ve / veya görme kaybı gibi belirtilerle sonuçlanır.

MS semptomları sıklıkla zamanla iyileşir ve nüks eder ve bir kişiden diğerine değişir. İlerleyen multipl skleroz formlarında, yavaş yavaş kötüleşir.

Multipl skleroz> 400.000 Amerikalıyı etkiler

MS yaklaşık 400.000 Amerikalıyı (1.000’de 1) etkilemektedir, ancak yaklaşık 12.000 (1.000’de 2) kişinin MS olduğu Kuzeybatı’nda çok daha yaygındır. Buna katkıda bulunan bazı olası faktörler D vitamini eksikliği, genetik yatkınlık ve çevresel tetikleyiciler olabilir. Diğer faktörler hala bilinmemektedir. Ek olarak, kadınların, MS’ten etkilenme olasılığı erkeklerin iki katıdır.

ARAŞTIRMA GELİŞMELERİ

BRI bu otoimmün hastalıktan kurtulma konusunda kararlıdır ancak şu anda MS için bir tedavi bulunmamaktadır. Bir tedavi bulmaya giden yolda, BRI bilim adamları MS için daha iyi teşhis, tedavi ve terapiler bulma konusunda başarılı oluyorlar. MS’le savaşmak için BRI’daki araştırmalar:

Klinik denemeler

BRI’nın MS testindeki klinik denemeleri, immün sistemi seçici olarak modüle eden ve semptomların azaltılmasında daha etkili olabilecek testler yapar. BRI, Virginia Mason klinisyenleri ile ortaklaşa, en yeni ve çarpıcı biçimde etkili immünoterapilerle yapılan çalışmalar dahil olmak üzere yerel ve ulusal klinik araştırmalarda geniş deneyime sahiptir.

Çeviri araştırması

Bilim adamları, MS hastalığının başlatılması ve daha iyi hedef terapiye ilerlemenin doğasını daha iyi anlamak için çalışır. BRI araştırmacıları yakın zamanda, belirli bir sinyal yolundaki proteinlerin, hastalık aktivitesini ölçmek için MS’in yeni biyolojik belirteçleri olarak ve yeni tedaviler için bir hedef olarak kullanılabileceğini keşfettiler. Bu araştırma, MS’li hastaların kan örneklerini ve tıbbi öykülerini sunan bir biyo depolaması ile yapıldı.

Laboratuvar araştırması

BRI, multipl skleroz gelişimine yol açan temel mekanizmaları ve bunları hedeflemenin yollarını anlamak için laboratuvar araştırması yapar. BRI araştırmacıları ve meslektaşları, MS ve diğer otoimmün hastalıkların güçlü indükleyicileri olduğuna inanılan bir bağışıklık sistemi hücrelerinin bir alt kümesini keşfetti. Zararlı işlevlerini nasıl engelleyebileceklerini belirlemek için bu hücreleri inceliyorlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir