"Enter"a basıp içeriğe geçin

hastalık tedavisi

Teşhis
Doktorunuz Crohn hastalığını ancak belirtileriniz ve semptomlarınız için olası diğer nedenleri göz ardı ettikten sonra teşhis edebilir. Crohn hastalığını teşhis edecek tek bir test yok.

Doktorunuz, aşağıdakileri içeren Crohn hastalığının teşhisini doğrulamak için muhtemelen bir test kombinasyonu kullanacaktır:

Kan testleri
Anemi veya enfeksiyon için testler. Doktorunuz, kansızlığı kontrol etmek için – dokularınıza yeterli oksijen taşımak için yeterli miktarda kırmızı kan hücresinin olmadığı bir durum – veya enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için kan testleri önerebilir. Uzman kılavuzları şu anda Crohn hastalığı için antikor veya genetik test önermemektedir.
Dışkıda gizli kan testi. Bir dışkı örneği sağlamanız gerekebilir, böylece doktorunuz dışkıdaki gizli (gizli) kanı test edebilir.
prosedürler
Kolonoskopi. Bu test doktorunuzun tüm kolonunuzu ve ileumun (terminal ileum) en sonunu ekli bir kamera ile ince, esnek, ışıklı bir tüp kullanarak görmesini sağlar. İşlem sırasında doktorunuz laboratuar incelemesi için küçük bir doku örneği alabilir (bu da bir teşhisi doğrular). Varsa granülom adı verilen inflamatuar hücre kümeleri, Crohn’ların teşhisini doğrulamaya yardımcı olur.
Bilgisayarlı tomografi (BT). Bir CT taramanız olabilir – standart bir X-ışından daha fazla ayrıntı sağlayan özel bir X-ışını tekniği. Bu test tüm bağırsakta ve bağırsak dışındaki dokulara bakar. BT enterografi ince bağırsakta daha iyi görüntüler sağlayan özel bir CT taramasıdır. Bu test birçok tıp merkezindeki baryum X-ışınlarının yerini aldı.
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bir MRI tarayıcısı, organ ve dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. MRG, anal alan (pelvik MRG) veya ince barsak (MR enterografi) etrafındaki fistülün değerlendirilmesi için özellikle yararlıdır.
Kapsül endoskopi. Bu test için içinde kamera bulunan bir kapsülü yutarsınız. Kamera, kemerinize taktığınız bir kayıt cihazına iletilen ince bağırsağınızın resimlerini çeker. Görüntüler daha sonra bir bilgisayara indirilir, ekranda görüntülenir ve Crohn hastalığı belirtileri olup olmadığını kontrol eder. Kamera vücudunuzda acısız bir şekilde taburenizden çıkar. Crohn hastalığının tanısını doğrulamak için hala biyopsi ile endoskopiye ihtiyacınız olabilir.
Balon destekli enteroskopi. Bu test için, kapsam, overtube adı verilen bir cihazla birlikte kullanılır. Bu, doktorun standart endoskopların ulaşamadığı ince bağırsaklara daha fazla bakmasını sağlar. Bu teknik, kapsül endoskopisi anormallikler gösterdiğinde yararlıdır, ancak tanı halen söz konusudur.
tedavi


Halen Crohn hastalığının tedavisi yoktur ve herkes için işe yarayan tek bir tedavi yoktur. Tıbbi tedavinin amacı belirtilerinizi ve semptomlarınızı tetikleyen iltihabı azaltmaktır. Aynı zamanda komplikasyonları sınırlandırarak uzun süreli prognozu iyileştirmektir. En iyi durumlarda, bu sadece semptom hafiflemesine değil aynı zamanda uzun süreli remisyona da yol açabilir.

Anti-enflamatuar ilaçlar
Anti-enflamatuar ilaçlar, inflamatuar barsak hastalığının tedavisinde ilk adımdır. İçerirler:

Kortikosteroidler. Prednizon ve budesonid (Entocort EC) gibi kortikosteroidler vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak Crohn hastalığı olan herkes için işe yaramazlar. Doktorlar genellikle bunları yalnızca diğer tedavilere cevap vermediğiniz takdirde kullanırlar.

Kortikosteroidler kısa süreli (üç ila dört ay) semptom iyileşmesi ve remisyona neden olmak için kullanılabilir. Kortikosteroidler ayrıca bir immün sistem baskılayıcı ile birlikte kullanılabilir.

Oral 5-aminosalisilatlar. Bu ilaçlar arasında sülfa içeren sülfasalazin (Azulfidin) ve mesalamin (Asacol HD, Delzicol, diğerleri) bulunur. Oral 5-aminosalisilatlar geçmişte yaygın olarak kullanılmıştır, ancak şimdi genel olarak sınırlı fayda sağlandığı düşünülmektedir.
Bağışıklık sistemi baskılayıcılar
Bu ilaçlar ayrıca iltihaplanmayı da azaltır, ancak immün sisteminizi hedefleyerek iltihaplanmaya neden olan maddeleri üretirler. Bazı insanlar için, bu ilaçların bir kombinasyonu tek başına bir ilaçtan daha iyi sonuç verir. İmmünosupresan ilaçlar şunları içerir:

Azathioprine (Azasan, Imuran) ve merkaptopurin (Purinethol, Purixan). Bunlar, enflamatuar barsak hastalığının tedavisi için en yaygın kullanılan immünosupresanlardır. Bunları almak, doktorunuzla yakından takip etmenizi ve enfeksiyona ve karaciğer iltihaplanmasına karşı daha düşük bir direnç gibi yan etkileri araştırmak için kanınızı düzenli olarak kontrol ettirmenizi gerektirir. Ayrıca bulantı ve kusmaya da neden olabilirler.
Infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) ve certolizumab pegol (Cimzia). TNF inhibitörleri veya biyolojik olarak adlandırılan bu ilaçlar, tümör nekroz faktörü (TNF) olarak bilinen bir bağışıklık sistemi proteinini nötralize ederek çalışır.
Metotreksat (Trexall). Bu ilaç bazen, Crohn hastalığı olan ve diğer ilaçlara iyi cevap vermeyen insanlar için kullanılır. Yan etkiler için yakından takip etmeniz gerekecektir.
Natalizumab (Tysabri) ve vedolizumab (Entyvio). Bu ilaçlar bazı immün hücre moleküllerini – integrinleri – diğerlerine bağlanmasını engelleyerek çalışırlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir