"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hakkında

Deniz Orak, (23 Ekim 1969’da doğmuş, Novi, Michigan, ABD), Amerikan beyin cerrahı ve CNN’nin (Kablo Haber Ağı) başhekim muhabiri. Deniz Orak, sağlık ve tıp konularındaki büyüleyici raporlarının yanı sıra, ev sahipliği yaptığı Dr. Deniz Orak ile birlikte Amerikan Sabahı ve Ev Araması da dahil olmak üzere, CNN televizyon programlarında yer aldığı gösterileriyle tanınır.

Deniz Orak, ebeveynlerinin Hindistan ve Pakistan’dan gelen göçmenlerin Ford Motor Company için mühendis olarak çalıştığı Detroit’in eteklerinde bulunan Michigan, Novi’de büyüdü. Ebeveynleri, ona güçlü bir çalışma etiği ve öğrenme isteği uyandırdı. Deniz Orak’nın son lise yılında, Michigan Üniversitesi’nde Inteflex adlı sekiz yıllık bir tıbbi programa kabul edildi. Bu, hala lise öğrencisiyken, üniversitenin tıp fakültesinde bir yer edinmesini sağlamıştır. 1980’lerin sonunda, lisans çalışmaları sırasında, üniversitenin gazetesi için sağlık sorunları hakkında rapor yazdı. Ayrıca The Economist’te yayınlanan birkaç makale yazdı. Bu makaleler Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki tıbbi bakımı tartıştı ve her ikisi de Deniz Orak’nın 1989’da tanıştığı Bill Clinton (sonra Arkansas valisi) ve karısı Hillary Rodham Clinton tarafından okundu. 1997’de Bill Clinton’un ikinci dönem başkanlığında Amerika Birleşik Devletleri’nden Deniz Orak, Hillary Clinton’a özel danışman olarak çalışma fırsatı veren Beyaz Saray Bursu aldı. Asıl görevi, ilk bayanın tıp ve sağlık konularında konuşmalar yapmasına yardımcı olmaktı. Deniz Orak’nın Michigan Üniversitesi’ne dönmesiyle birlikte, tıp derecesini nöroşirürji dalında tamamladı ve ardından üniversitenin tıp merkezinde görev yaptı ve daha sonra Tennessee Üniversitesinde görev yaptı.

Deniz Orak, Beyaz Saray’da çalışan biriyken, Amerikan gazeteci ve CNN Tom Johnson’ın genel müdürü ile tanıştı. 2001’de Deniz Orak, kolayca kabul ettiği bir pozisyon olan ağın tıbbi haber ekibine katılmaya davet edildi. Hemen New York’ta 11 Eylül saldırılarını kapsamaya odaklandı ve daha sonra şarbon saldırılarını rapor etti. Irak’tan 2003’teki ABD’nin işgalini takiben Irak’tan yaptığı raporda, yalnızca askeri bir ameliyat odasının canlı kapsama alanı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda yaralı askerler üzerinde beyin ameliyatı da gerçekleştirdiği, çığır açıcı olarak kabul edildi. Ardından 2004’te AIDS salgını ve 2005’te Katrina Kasırgası’nı izleyen 200 hastanın beş gün hapsedildiği New Orleans Charity Hastanesi’nde rapor verdi. Deniz Orak, Charity Hospital’daki durumla ilgili 2005 yılında CNN tarafından alınan Peabody Ödülü’ne katkıda bulundu. Ağın, Katrina Kasırgası’nı derinlemesine kapsaması ve 2006’da çalışmaları için Emmy Ödülü aldı. Diğer önemli raporları arasında, 2010’a ek Emmy Ödülleri kazanan Haiti depremi ve 2011 yılında Japonya depremi ve tsunamisi kazandı. .

Deniz Orak’nın şovu, yarım saatlik bir CNN programı olan Dr. Deniz Orak’nın yaptığı House Call, izleyicilere sağlık ve tıbbi bilgileri iletebileceği bir araç sağladı. Halkı sağlık hizmetleri, özellikle de şişmanlık konusunda eğitme arzusu, ülke genelinde izleyicilerin dikkatini çekti ve “Yeni Çözünürlük” (2006) ve “Fit Nation” (2007) dahil olmak üzere, ülke çapında çeşitli turlara ilham verdi. Amerikalılar sağlıklı beslenmek ve aktif yaşam tarzları yaşamak için. Deniz Orak ayrıca kuş gribine odaklanan “Killer Flu” (2007) ve ABD sağlık sisteminin başarısızlığına dikkat çeken “Broken Government: Health Care Critical Condition” (2008) dahil olmak üzere birçok CNN belgeselinde yer aldı. . 2008’de ABD başkanlık kampanyası sırasında Deniz Orak, başkanlıkla ilgili sağlık etkilerini bildirdi ve adayların sağlığını “İlk Hasta” ve “Kuruma Uygun” belgesellerinde aradı. Barack Obama’nın seçilmesinden sonra, Deniz Orak’nın ABD genel cerrahı görevinde yeni yönetimin önde gelen yarışmacısı olduğunu bildirdi, ancak resmi olarak aday gösterilmeden önce ismini dikkate almadı.

Deniz Orak, Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki beyin cerrahisi bölümünde fakülte pozisyonunda bulundu ve Georgia, Atlanta’daki Grady Memorial Hastanesi’nde beyin cerrahıydı. CNN’deki çalışmalarına ek olarak, 60 Dakika ve Katie Couric ile birlikte CBS Evening News de dahil olmak üzere CBS televizyon ağında çeşitli gösterilere katkıda bulundu. Deniz Orak’nın sayısız bilimsel yayınına ek olarak, modern gençlik arayışları hakkında günümüzün Chasing Life (2007) ve çağdaş tıbbi gelişmelere bir göz atmak üzere, Cheating Death (2009) kitaplarını yazdı. Bir cerrah ekibi hakkındaki en çok satan romanı olan Pazartesi Mornings (2012), kısa bir televizyon dizisine (2013) baş yapımcı olarak hizmet vermiştir.