"Enter"a basıp içeriğe geçin

Düzenli Egzersiz, Beynin Sessiz Darbelerden Korunmasına Yardımcı Olur (Bilimsel Araştırma)

Bir çalışmaya göre, düzenli olarak orta ila yoğun egzersiz yapmak beyni “sessiz vuruşlardan”, beyin ovasküler hastalığının ilk belirtisi olan küçük beyin lezyonlarından koruyabilir. [1]

Serebrovasküler hastalık, beyni besleyen kan damarlarının hastalığına bağlı bir grup beyin hastalığıdır. Serebrovasküler hastalıklar, beynin bir alanının kanamadan veya kan akışının olmamasından kalıcı veya geçici olarak etkilendiği tüm bozuklukları içerir.

Serebrovasküler hastalık çoğunlukla yaşlıları etkiler veya bu kişilerin iskemik kalp hastalığı veya diyabet öyküsü vardır. Serebrovasküler hastalık, anevrizmaları, inme, vertebral darlığı, karotid darlığı ve intrakranial darlığı ve ayrıca vasküler malformasyonları içerir.

Bu “sessiz vuruşlar” adından da daha önemlidir, çünkü daha yüksek bir düşme riski ve hareket kabiliyeti, felç, hafıza sorunları ve hatta bunama sorunları ile ilişkilendirilmiştir. İnsanları orta ila yoğun egzersizlere katılmaya teşvik etmek, beyinlerini sağlıklı tutmak için önemli bir strateji olabilir.

Araştırmacılar, hiç inme geçirmemiş 1,238 yaşlı insanın verilerini inceledi. Çalışmanın başlangıcında, katılımcıların yüzde 43’ü düzenli egzersiz yapmadığını bildirdi; Yüzde 36’sı yürüyüş, golf, dans ya da bowling gibi hafif egzersizlere katılmıştır; ve yüzde 21’i tenis, doğa yürüyüşü, bisiklete binme, yüzme, raketbol veya koşu gibi düzenli veya orta dereceli yoğun egzersizlere katılmıştır.

Yaklaşık altı yıl sonra, katılımcılar ortalama 70 yaşındayken, araştırmacılar beyinlerini MRG taraması yaptılar. Beyin taramaları, yüzde 16’sının sessiz vuruş denilen küçük beyin lezyonlarına sahip olduğunu ortaya koydu. Orta ila yoğun egzersiz yaptıklarını bildiren katılımcıların, sessiz vuruş yapması normal egzersiz yapmayanlara göre yüzde 40 daha azdı.

Sonuçlar, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara gibi diğer vasküler risk faktörlerini hesaba katmıştı. Hafif egzersiz yapanlar ile egzersiz yapmayanlar arasında sessiz vuruş olasılığı açısından bir fark yoktu.

Medicaid olan veya hiç sağlık sigortası olmayan, orta ila yoğun seviyede düzenli egzersiz yapan katılımcıların, düzenli egzersiz yapmayan insanlardan daha sessiz vuruş yapma olasılıkları daha düşüktü.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir