"Enter"a basıp içeriğe geçin

Diyetli İçecek Tüketimi İnme Riskini Artırabilir (Temmuz 2018)

Araştırmaya göre, bir veya daha fazla diyet içeceğinin günlük tüketimi, tıkalı bir arter nedeniyle artan inme riski ile ilişkilidir. Bu gözlemsel çalışma menopoz sonrası geniş bir grup kadın arasında yürütülmüştür. [1] Çalışma yapay olarak tatlandırılmış içecekler ve inme arasında bir ilişki tanımlamasına rağmen, kendi kendine bildirilen diyet içki tüketim bilgisine dayandığından, bunun neden ve sonuç olduğunu kanıtlamaz.

Haftada bir kez veya daha az diyet içeceği tüketmeyen kadınlara kıyasla, günde 2 veya daha fazla diyet içeceği içen kadınlar:

% 23 daha fazla felç geçirme şansı
% 31 daha fazla pıhtılaşmaya neden olan felç geçirme şansı (iskemik)
% 29 daha fazla kalp hastalığı gelişme şansı (ölümcül olmayan veya ölümcül kalp krizi)
Herhangi bir sebepten% 16 daha fazla ölüm şansı
Bazı kadınlar diğerlerinden daha fazla risk aldı. Günde 2 veya daha fazla kez tanımlanan ağır diyet içki tüketimi, aşağıdakilerde iki katına inme riskinden daha fazladır:

Daha önce diyabet veya kalp hastalığı bulunmayan kadınların beynin çok küçük arterlerinden birinin tıkanması sonucu felç geçirme şansı 2.44 kat daha fazladır
Daha önce diyabet veya kalp hastalığı olmayan obez kadınların pıhtılaşma sonucu felç geçirme ihtimalinin 2.03 katı
Daha önce diyabet veya kalp hastalığı olmayan Afrikalı-Amerikalı kadınların, pıhtılaşma sonucu felç geçirme 3.93 kat daha fazla şansı vardı.
Veriler, kayıt olduktan sonra yaklaşık 11.9 yıl boyunca sağlık sonuçlarını izleyen bir çalışmaya katılan 81.714 postmenopozal kadından elde edildi. 3 yıllık değerlendirmede, son 3 ayda kaç kez suni tatlandırılmış gazlı içecekler ve meyveli içecekler gibi düşük kalorili diyet içeceklerini tükettiklerini bildirdi. Hangi yapay olarak tatlandırılmış içecekleri içtikleri veya içerdiği içeceklerin hangi tür yapay tatlandırıcı ile içerdiği bilgisi dahil edilmemiştir. Yüksek tansiyon, yaş ve sigara gibi çeşitli inme risk faktörleri için ayarlamalar yapıldı. Sonuçlar menopoz sonrası kadınlar için geçerlidir ve daha genç kadınlar veya erkekler için geçerli olabilir veya olmayabilir.

Amerikan Kalp Birliği tarafından yakın zamanda yayınlanan bir bilim danışmanlığı, diyet içeceklerinin kalp hastalığını ve felç riskini arttırdığı sonucuna varmak için yetersiz bilimsel araştırmalar bulsa da, bu çalışmanın gösterdiği dernek düşünce için duraklama sağlıyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir