"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alzheimer için çözüm: Omega-3 ve D Vitamini

Araştırmacılar, omega-3 ve D3 vitamininin, bağışıklık sisteminin Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olan amiloid plakların beynini kaldırma yeteneğini artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini belirlediler. [1] Araştırmacılar omega-3 yağ asidi dokosaheksaenoik asit (DHA) ve aynı zamanda iltihaplanmayı yönetmeye yardımcı olan ve plak klirensini büyük ölçüde artıran D3 vitamini tarafından düzenlenen sinyal ağlarını ve kilit genleri keşfetti.

Araştırmacılar tarafından daha önce yapılan laboratuar çalışmaları plakta bulunan anormal protein amiloid-beta’nın temizlenmesinde D3 vitaminine yardımcı olan kilit mekanizmaların açıklanmasına yardımcı olmuştur. Mevcut araştırma, D3 vitamini ile daha önceki sonuçları genişletiyor ve omega-3 DHA’nın oynadığı kısmı vurgulamaktadır.

Araştırmacılar Alzheimer hastalarından kan örneklerini ve sağlıklı kontrolleri almış, ardından kandan makrofajlar olarak bilinen önemli bağışıklık hücrelerini izole etmişlerdir. Bu bağışıklık hücreleri, vücutta ve beynin içindeki diğer atık ürünlerin yanı sıra amiloid-beta’nın toplanmasından sorumludur.

Makrofajları gece boyunca amiloid-beta ile birlikte inkübe ettiler. Daha sonra, bunlar amiloid üzerindeki etkilerini değerlendirmek için, bir kısım hücreye resolvin Dİ olarak bilinen aktif bir omega-3 yağ asidi DHA DHA’yı ya da 1 alfa, 25-dihidroksivitamin D3 olarak bilinen aktif bir vitamin D3 tipini ekledi. beta emilimi ve iltihabı.

Her iki resolvin D1 ve 1al, 25-dihidroksivitamin D3, Alzheimer hastalarının immün hücrelerinin amiloid-beta kaynaklı hücre ölümünü inhibe ettiklerine ek olarak, amiloid-beta yıpratma yeteneklerini geliştirdi. Araştırmacılar, her bir beslenme molekülünün, bunu başarmak için farklı alıcıları ve ortak sinyal yollarını kullandığını bulmuşlardır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir