"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alzheimer hastalığı Doktor Deniz Orak

Alzheimer hastalığına yakalanma riski kim var?
Yaş
Alzheimer hastalığı için ana risk faktörü yaşın artmasıdır. Bir nüfus yaşlandıkça, Alzheimer hastalığı sıklığı artmaya devam ediyor. 65 yaş üstü insanların yüzde 15’i ve 85 yaş üstü kişilerin yüzde 50’si Alzheimer hastalığına sahiptir. Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azaltmak için yeni tedaviler geliştirilmediği sürece, ABD’de Alzheimer hastalığı olan birey sayısının 2050 yılına kadar 13,8 milyon olması beklenmektedir.

Genetik
Alzheimer hastalığı için genetik risk faktörleri de vardır. Çoğu insan 70 yaşından sonra Alzheimer hastalığı geliştirir. Ancak, insanların% 10’dan azı yaşamın dördüncü veya beşinci on yılında (40 veya 50’ler) gelişir. Bu erken başlangıçlı hastaların en az yarısı, Alzheimer hastalıklarıyla ilişkili gen mutasyonlarını devralmıştır. Dahası, bu gen mutasyonlarından birine sahip olan erken başlayan Alzheimer hastalığı olan bir hastanın çocukları, Alzheimer hastalığı gelişme riskinin% 50’sine sahiptir.

Bazı genlerin ortak formları, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini arttırır, ancak Alzheimer hastalığına neden olamadıklarını her zaman önemsemezler. En iyi çalışılmış “risk” geni apolipoprotein E’yi (apoE) kodlayandır.

ApoE geni, üç farklı forma (aleller) sahiptir – apoE2, apoE3 ve apoE4.
Genin apoE4 formu, çalışılan çoğu (fakat hepsinde değil) popülasyonda Alzheimer hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.
Genin apoE4 versiyonunun genel popülasyondaki frekansı değişkenlik gösterir, ancak her zaman% 30’dan az ve sıklıkla% 8 ila% 14’tür.
E4 geninin bir kopyasına sahip kişiler genellikle Alzheimer hastalığı gelişme riskinin yaklaşık iki ila üç katına kadar artmaktadır.
E4 geninin iki kopyası bulunan kişiler (genellikle popülasyonun yaklaşık% 1’i) riskte yaklaşık 9 kat artış gösterir.
Bununla birlikte, E4 geninin iki kopyası olan kişiler bile her zaman Alzheimer hastalığını yakalamaz.
E4 geninin en az bir kopyası sporadik veya geç başlangıçlı Alzheimer hastalığı olan hastaların% 40’ında bulunur.
Bu, Alzheimer hastalığı olan hastaların çoğunda, henüz hiçbir genetik risk faktörü bulunmadığı anlamına gelir. Uzmanların çoğu, Alzheimer hastalığı olan hastaların yetişkin çocuklarının apoE4 geni için genetik test yaptırmaları gerektiğini önermemektedir, çünkü Alzheimer hastalığı için tedavi yoktur. Alzheimer hastalığı gelişme riskini önleyen veya azaltan tıbbi tedaviler mevcut olduğunda, Alzheimer hastalığı olan hastaların yetişkin çocukları için tedavi edilebilmeleri için genetik test önerilebilir.

Estrojen
Pek çok, fakat hepsi değil, araştırmalar kadınların Alzheimer hastalığı için erkeklerden daha yüksek risk altında olduğunu bulmuşlardır. Kadınların erkeklerden daha uzun yaşadıkları kesinlikle doğrudur, ancak tek başına yaş kadınlarda artan sıklığı açıklayamıyor gibi görünmektedir. Kadınlarda belirgin Alzheimer hastalığı sıklığı, Alzheimer hastalığında östrojenin rolü hakkında önemli araştırmalara yol açmıştır. Son çalışmalar, Alzheimer hastalığı riskini azaltmak amacıyla menopoz sonrası kadınlara östrojen verilmemesi gerektiğini ortaya koydu. Bununla birlikte, Alzheimer hastalığında östrojen rolü, araştırma odağı olmaya devam etmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir